Šis tekstas pradėtas rašyti prieš metus, 2021-ųjų vasario pabaigoje. Vis neradau laiko jam užbaigti. Kažką parašydavau, kažką ištrindavau, kažką pridėdavau. Tačiau dabar, kai Ukraina patiria brutalią Rusijos agresiją, žiniasklaidoje perskaičiau, jog Lietuvoje padidėjo ilgalaikių maisto produktų ir „išvykimo krepšio“ prekių paklausa.

Nė kiek nenustebino, žinokit. Tūlas lietuvis dažniausiai susizgrimba tik tada, kai užsiliepsnoja jo kiemo tvora (čia geriausiu atveju). Jūsų „išvykimo krepšio” prekės jau seniai turėjo būti krepšyje arba labai netoli jo. Na, bet kol jūs skubat apsipirkti, aš noriu papasakoti apie tai, į ką aš kraučiau tuos būtiniausius dalykus.

Iškart sutarkime: tai nėra reklama. Gamintojas man nesuteikė jokių nuolaidų, neprašė ir neinicijavo tokios apžvalgos rašymo, o aš pats rašau tik apie tai, ką esu asmeniškai išmėginęs.

Jūs irgi veikiausiai nekart esate sulaukę klausimų apie tai, kokius batus nešiojat, kokią striukę ar kelnes patartumėt įsigyti ir pan. Šis tekstas tai mano atsakymas į klausimą, kokią kuprinę žygiuose (ir ne tik) aš renkuosi.

Kas tas ESK ir kam jo reikia

Manau, sutiksite, jog dabartinė lietuvių kalba yra gan skurdoka, kuomet reikia apibūdinti tam tikrus specifinius daiktus, terminus ar veiksmus. Ne išimtis ir šis kartas.

Tai, apie ką kalbėsiu šiame tekste, angliškai dažniausiai vadinama bug-out bag arba tiesiog BOB. Kiti pavadinimai – bail-out gab, grab bag, go bag, QRB ir pan.

Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms svetainėje tai – išvykimo krepšys, nors ir šis apibrėžimas, mano nuomone, nėra teisingas. Kur kas tiksliau ir teisingiau tokį daiktą galima būtų vadinti tiesiog ekstremaliųjų situacijų krepšiu (ESK). Taigi, abreviatūrą ESK leisiu sau naudoti šiame tekste.

Jūsų ESK gali tapti bet kuris jums patinkantis krepšys, kuprinė ar net lagaminas. Tačiau atminkite, kad jo forma, dydis, tvirtumas, o kartais ir spalva tam tikrose situacijose gali tapti svarbiais faktoriais, kurie suteiks jums pranašumą, arba priešingai – taps trūkumu, papildoma našta arba net sukels pavojų.

Vis tik pati svarbiausia tokio krepšio funkcija – patogiai ir patikimai sutalpinti viską, ko gali prireikti palikus namus mažiausiai 72 valandoms. Ir ne tik sutalpinti, bet ir nešti. Jūs, žinoma, galite evakuotis savo automobiliu, tačiau ekstremaliose situacijose aplinka keičiasi žaibiškai – transporto priemonė gali sugesti, ją gali atimti piktadariai, prakirsite iškart kelias padangas, pritrūksite degalų ir pan. Tai reikš viena: daiktus, kuriuos pasiėmėte iš namų, jums teks nešti ant pečių.

Žodžiai „ant pečių” jums veikiausiai sufleruoja, kad mano ESK pasirinkimas – kuprinė.

Šįkart neaptarinėsime ESK turinio. Jis priklauso ir nuo to, kokioje vietovėje bei kokiame būste jūs gyvenate, esate vienas ar su šeima, ar yra kūdikių, garbaus amžiaus senjorų, asmenų, kuriems nustatyti specialieji poreikiai, turite augintinių ar ne ir pan.

Apžvelgsiu savo paties susikomplektuotą ESK ir papildomų aksesuarų sistemą, puikiai tinkančią 3-4 asmenų šeimai.

Asmeninės patirtys

Mintis turėti ESK sistemą visai šeimai kirbėjo jau seniai. Jūs matyt ir patys pastebite, jog Lietuvoje pastaraisiais metais vis daugiau dėmesio skiriama įvairioms ekstremalioms situacijoms aptarti, derinami vietos savivaldos ir šalies specialiųjų tarnybų veiksmai, tikrinama kariuomenės, policijos ir pasieniečių sąveika, rengiamos įvairios stalo ir praktinės pratybos, vyksta pasitarimai ir pan.

Kažkiek dėmesio, nors aš manau, kad jo turėtų būti daug daugiau, skiriama ir visuomenės švietimui. Nepamirškim, jog egzistuoja ir tam tikra žmonių grupė, kuri vien kalbas apie galimą Astravo AE avariją ar kokią kitą ekstremalią situaciją iškart vadina visuomenės gąsdinimui ir panikos skleidimu. Na, bet isterikus palikime nuošalyje, nes ten jiems ir vieta.

Meluočiau, jei sakyčiau, kad esu išbandęs labai daug kuprinių. Žygiams į gamtą anksčiau naudojau senesnį „Osprey” modelį (nepamenu pavadinimo), po to išbandžiau „Huskey”, nešiojimui kasdien mieste rinkausi pigią „Mil-tec” kuprinę, kurią pakeičiau į dabar taip mėgiamą ir patogią „5.11 Havoc”. Vėliau žygiams įsigijau „Ferrino Tattico 45” ir joje patiko viskas, išskyrus tai, jog man niekaip nepavyko patogiai susireguliuoti kuprinės juosmens diržo ir petnešas stabilizuojančių dirželių. Ilgesnio ėjimo metu nešant didesnį svorį tai vargino taip stipriai, jog šis nepatogumas ir nugarai bei pečiams tenkanti apkrova tapo tuo pleištu, kodėl su „Ferrino” teko atsisveikinti.

Tačiau ji turėjo ir labai daug pliusų. Italijos kalnų šauliams sukurta „Tattico 45” puikiai tiko ne tik žygiams, bet ir kaip ESK, pasižymėjo patvarumu, itin kokybišku pasiuvimu ir sąlyginai nedideliu svoriu. Be to, turėjo patogiai išdėstytus MOLLE taškus. Žinoma, ji sunkesnė už bet kurią 45 litrų turistinę kuprinę, tačiau tai suprantama – skiriasi gamybai naudotos medžiagos.

Jei paprastai ir aiškiai: 45 litrų karinė taktinė kuprinė svers daugiau nei tokio paties tūrio turistinė kelioninė kuprinė, tačiau bus kur kas tvirtesnė, atsparesnė dėvėjimuisi ir geriau apsaugos nešamus daiktus.

Galutinis pasirinkimas

Po ilgų ieškojimų, daugybės nuomonių ir apžvalgų skaitymo bei žiūrėjimo naujuoju mano pasirinkimu tapo „Karrimor SF Predator Patrol 45”. Iškart pasakysiu, kad naujos ir norimos spalvos (rinkausi žalią) šio modelio kuprinės Lietuvoje man rasti nepavyko. Teko siųstis iš užsienio.

Neapsigaukite: „Karrimor SF” nėra tas pats, kas tiesiog „Karrimor”. Pastaroji kompanija tiek Anglijoje, tiek iš žemyninėje Europoje yra žinoma kaip nebrangių vidutinės klasės ir kokybės outdoors produktų gamintoja. Tuo tarpu 1995 metais įkurta „Karrimor SF” nuo 1998-ųjų veikia kaip atskira kompanija ir gamina kariškiams bei teisėsaugos institucijų pareigūnams skirtas įvairios paskirties kuprines, sunkių krovinių nešimo sistemas ir aksesuarus joms. O ir sutrumpinimas „SF” čia daug ką pasako – „Special Forces”.

„Grobuonies” ilgai jaukintis nereikėjo. Žinot, tą jausmą, kai apsivelki drabužį ir supranti, kad jis kaip tik tau siūtas? Taip ir čia. „Predator Patrol 45” patogiai gula ant nugaros, netabaluoja ir gerai priglunda, turi ergonomiškas petnešas, tinkamai apgalvotas jų reguliavimas, tvirtai ir kokybiškai pasiūta. Žodžiu, man – vykęs pirkinys.

Labiausiai papirko jos universalumas. Keli papildomi aksesuarai „Predator Patrol 45” paverčia ne tik ilgiems žygiams tinkančia kuprine, bet ir puikiu ESK.

Atskirai komplektuojami du 12,5 l šoniniai krepšiai kuprinės tūrį padidina iki 70 litrų. Na, o pati smagiausia transformacija įvyksta šoninius krepšius atsegus nuo kuprinės, juos sukabinus užtrauktuku ir pritvirtinus prie „Karrimor SF” petnešų sistemos „PLCE Yoke”. Per kelias minutes jūs turite papildomą improvizuotą 25 litrų kuprinę. Tokią puikiai gali nešti vyresnis vaikas ar paauglys. Be to, ji gali būti naudojama kaip miesto kuprinė, maisto krepšys ar tiesiog papildoma talpa įvairioms smulkmenoms ar radiniams, jei tektų greitai išžvalgyti apylinkes ir nebūtų noro, jėgų ar galimybių vaikščioti su didele ir sunkia pagrindine kuprine.

„Karrimor SF” pasirūpino ir kuprinės turinio apsauga. Visas „Predator Patrol 45” vidus padengtas vandeniui atspariu silikono bei poliuretano sluoksniu, o išorė apdorota DWR repelentu.

Lyg to būtų mažai, galima įsigyti specialiai šoniniams krepšiams pritaikytus sausmaišius ir sausmaišį, skirtą pagrindiniam kuprinės skyriui. Sausmaišiai, kaip žinia, ne tik papildomai apsaugoja daiktus, bet ir pagreitina kuprinės turinio iškrovimą, jei reiktų greitai kažką perdėlioti ar perkelti.

„Karrimor SF” šeimyna

Tolesnę ESK sistemos komplektavimo eigą nesunkiai galima nuspėti, jei įdėmiai skaitėt tekstą pradžioje, kur minėjau kelių asmenų šeimai ji skirta.

Šiek tiek ilgiau dvejojau, kurią vidutinę „Karrimor SF” kuprinę įsigyti, tačiau nugalėjo „Predator 30”. Vėlgi dėl universalumo ir MOLLE taškų, kurių pagalba kuprinės tūrį galima dar šiek tiek padidinti prikabinant labai patogius greito nuėmimo „Karrimor SF” krepšelius arba bet kuriuos kito gamintojo krepšelius su MOLLE tvirtinimu. Nei apžiūrėti „Sabre Delta 25”, nei „Sabre 30” modeliai tokios galimybės neturi.

Mažiausia, tačiau kartu ir brangiausia ESK trijulės nare tapo vos 15 litrų „Modi”. Daugelio labai giriama už patogų vidinių kišenių išdėstymą, ergonomiką ir tokio tūrio kuprinei neįprastą talpumą „Modi 15” tikrai nustebino. Jei tektų palikti namus, į tokią kuprinaitę puikiai tiktų sudėti svarbiausius smulkmenas: pirmosios pagalbos vaistinėlę, multi-įrankį, papildomą peilį, žibintuvėlį, parakordą, nedidelį tentą, dokumentus, minimalias vandens ir maisto atsargas.

Drįsčiau teigti, kad teisingai ir proporcingai paskirsčius visus būtiniausius daiktus, su „Modi 15” galima būtų tęsti kelionę net ir praradus dvi didžiausias kuprines. Tiesa, visai šeimai ištverti 72 valandas jau būtų sudėtinga.

 

 Predator Patrol 45 Predator 30 Modi 15
Tūris (l) be aksesuarų 45 30 15
Aukštis (cm) 60 52 47
Plotis (cm) 34 30 28
Gylis (cm) 28 21 21
Svoris (kg) 2,25 1,25 1
Medžiaga KS100e
1000 D Nylon
KS60-RS
600 D Rip-Stop Poliester
KS-LC
210 D Nylon
Juosmens diržas + +
Krūtinės dirželis + + +
Petnešų stabilizavimo
dirželiai
+
MOLLE
tvirtinimo taškai
+ + +

Kiti aksesuarai

Pavadinimas Foto 1 Foto 2 Suderinamumas
„Karrimor SF” petnešos
„Karrimor SF Sabre” šoniniai krepšiai
„Karrimor SF Sabre” šoniniai krepšiai
„Predator Patrol 45”
„Karrimor SF” petnešos
„Karrimor SF Predator” šoniniai krepšiai
„Predator Patrol 45”
„Karrimor SF” petnešos
„Karrimor SF Predator” dvigubi šoniniai krepšiai
„Predator Patrol 45”
„Karrimor SF” petnešos
„Karrimor SF” bendros paskirties greito nuėmimo krepšelis (didelis)
„Predator Patrol 45”
„Predator 30”
„Modi 15”
„Sabre” šoninių krepšių sausmaišiai
„Karrimor SF Sabre” šoniniai krepšiai
„Predator Patrol 45”
„Predator 30”
„Modi 15”
Bendro naudojimo sausmaišis
„Predator Patrol 45”
„Predator 30”
➤ Taip pat skaitykite