Ne vienas jūsų veikiausiai turite draugų bei pažįstamų, kurie žygiuose ir ne tik mėgsta savo kuprines ar aprangą papuošti antsiuvais. O gal ir patys dėvite antsiuvus?

Manau, jog sutiksite, kad populiariausi yra patriotiniai – Trispalvė, Vytis, užrašas „Lietuva”, stilizuotos bei kombinuotos tautinių simbolių variacijos ir pan. Ir jei su Lietuvos vėliava ir pačiu šalies užrašu klausimų kaip ir nekyla, ar teko pastebėti, jog kai kurie žmonės antsiuvą su Vyčiu prisitvirtina „kažkaip ne taip”?

Ir štai čia aš turiu keistoką savybę. Kai pamatau žmogų, kuris neteisingai užsidėjęs Vytį, man žūt būt knieti apie tai jam pasakyti. Ir būtinai paprašyti dėvėti antsiuvą teisingai.

Puikiai suprantu, kad jūs iškart paklausite, kada gi Vytis dėvimas teisingai, o kada – ne, ir kaip tai atskirti.

Ką gi, kad jau pats apie tai prakalbau, pats ir paaiškinsiu.

Pirmiausia, praverstų įsiminti terminą „heraldinė dešinė”. Dar nuo viduramžių būtent heraldinė dešinė yra laikoma garbingiausia vieta vėliavoje ar skyde.

Heraldinė dešinė paprastam stebėtojui iš priekio yra… kairė. Skamba painiai, tačiau susivokti jums padės žemiau pateiktas vizualas.

Iliustracija kairėje iš www.urm.lt. Nuotrauka dešinėje iš www.balticpatch.com

Palyginimui panaudojau Užsienio reikalų ministerijos Valstybinio ir diplomatinio protokolo departamento iliustraciją bei įmonės, gaminančios antsiuvus, nuotrauką.

Nuotraukoje visi keturi Vyčiai joja į heraldinę dešinę ir tik Vytis apačioje joja į heraldinę kairę (žr. piešinį su riteriu ir įsivaizduokite, kad Vytis patalpintas ant skydo). Taigi, į heraldinę dešinę jojantys Vyčiai yra skirti nešioti ant kairės rankovės, o į heraldinę kairę jojantys – ant dešinės.

Jei antsiuvus užsidėsite būtent taip, pamatysite, jog abu Vyčiai ant abiejų rankovių joja į priekį, t.y. jūsų nosies kryptimi. Ji – tarsi vėliavos kotas. Iš štai kodėl.

Kad ir kaip jūs mojuotumėte ant koto užkabinta istorine Lietuvos vėliava su Vyčiu, raitelis, nepriklausomai nuo pusės, iš kurios žiūrima, VISADA joja tik į vėliavos kotą.

Įsitikinkite patys.

Nuotrauka kairėje iš delfi.lt, nuotrauka dešinėje iš lrt.lt

Dabar, kai jūs jau žinote, kad yra ir „kitaip” jojančių Vyčių, panagrinėkime šiuolaikinius pavyzdžius.

Kai 1998 m. pradėjau dirbti tuometinėje pasienio policijoje, visi pasieniečiai dėvėjo uniformą su dviem Vyčiais. Vienas Vytis jojo į priešingą pusę. Kodėl?

Atsakymas labai paprastas: antsiuvas su stilizuota žvaigžde bei užrašu „Lietuva” buvo dėvimas ant kairės rankovės (Vytis joja į heraldinę dešinę), o dviejų dalių antsiuvas su žodžiais „Pasienio policija” – ant dešinės rankovės (Vytis logotipe joja į heraldinę kairę). Taigi, ant dešinės rankovės uždėtame antsiuve Vytis jojo heraldiškai teisingai – į priekį, t.y. nosies kryptimi.

Tuo tarpu iki 2001 m. galiojusi Pasienio policijos emblema, kai ji naudojama ant plokštumos, pvz. ant sienos, blankuose, kalendoriuose, pristatymuose ir pan., turėjo Vytį, kuris jojo į kairę.

Džiugu, jog dabartinės Lietuvos institucijos bei įmonės suprato tokio „sukinėjimo” svarbą ir ėmė ją taikyti. Dar smagiau, kad tai pastebėjo ir verslas, kuris rinkai pasiūlė ne tik iš kokybiškų medžiagų pagamintų Vyčių, skirtų nešioti ant kairės rankovės, bet ir reversinių Vyčių, skirtų nešioti ant dešinės rankovės.

Svetainėje patch-shop.com parduodami antsiuvai

Tokia pati Vyčio išdėstymo ir apsukimo tvarka taikoma ne tik jį nešiojant ant aprangos, bet ir vaizduojant ant transporto priemonių.

Čia perprasti principą lengviau. Vyčiai turi joti į transporto priemonės priekį, o tai reiškia, kad mums įprastas matyti Vytis vaizduojamas ant plokštumos vairuotojo pusėje, o reversinis apsuktas – plokštumoje ant keleivio durelių.

Dabar atsisėskite į automobilį ir pamatysite, kad abu Vyčiai joja į priekį, t.y. jūsų nosies kryptimi arba – į vėliavos kotą.

Nuotraukos viršuje: Valstybės sienos apsaugos tarnybos visureigiai (foto: pasienis.lt). Nuotraukos apačioje: bendrovės „Lietuvos geležinkeliai” traukiniai (foto: litrail.lt).

Esu kelissyk girdėjęs pastebėjimų, kad tai „lietuviai sugalvojo tokį kvailą sukinėjimą”, tačiau čia aš jus nuliūdinsiu. Lietuviai to tikrai nesugalvojo.

Vėliavų bei herbų sukinėjimo praktika taikoma ir kitose pasaulio valstybėse. Bene ryškiausiu to pavyzdžiu yra Jungtinės Amerikos Valstijos, kurių kariai savo šalies vėliavą nešioja ant dešinės rankovės. Ir žinot, ką? Ogi ji yra apsukta taip, kad žvaigždutės „žiūrėtų” į priekį, t.y., nosies kryptimi arba, kaip mes jau kalbėjome, į vėliavos kotą.

Reversinė JAV vėliava naudojama ir karinėje bei civilinėje aviacijoje, ant transporto priemonių ir net ant NASA erdvėlaivių.

Reversinė JAV vėliava taip pat naudojama ir ant uniformų, ir ant transporto priemonių.

Internete galima nesunkiai rasti ir kitų šalių reversinių heraldikos pavyzdžių.

Reversinis Norvegijos vėliavos antsiuvas ant dešinės rankos. Puikiai matyti, jog kryžius yra „pasislinkęs” arčiau dešinės pusės. Palyginimui pateikta originali Norvegijos vėliava.

Kaip bebūtų keista, daugiausiai neteisingai nešiojamų antsiuvų esu pastebėjęs Lietuvos kariuomenėje, kuomet jos atstovai kelia įvairias nuotraukas į socialinius tinklus. Žinoma, pasitaikė ir nemažai atvejų, kai tautinius patriotinius antsiuvus ne ant tos rankovės nešiodavo ir civiliai.

Neteisingai dėvimas antsiuvas ant dešinės rankovės. Vytis joja „atgal”. Toks antsiuvas turėtų būti dėvimas ant kairės rankovės, o ant dešinės rankovės reikėtų dėvėti reversinį antsiuvą su Vyčiu.

Labai tikiuosi, kad šis tekstas padės paaiškinti, kodėl nereikėtų dviejų vienodų Vyčio antsiuvų tvirtinti ant skirtingų rankovių, o jei tvirtinate ant vienos, kaip tai padaryti taisyklingai ir teisingai.

➤ Taip pat skaitykite